Melazma

Melazma, çoğunlukla yüz boyunca simetrik bir modelde gelişen ve koyu bir gölge olarak görünen bir hormonal pigmentasyon şeklidir.

Melazma, östrojendeki bir artışla uyarılır ve bu nedenle sıklıkla hamilelik sırasında ve oral kontraseptif hap veya hormon replasman ilacı kullanımıyla ortaya çıkar.

Hamilelik sırasında gelişen pigmentasyon, Kloazma veya ‘hamilelik maskesi’ olarak da adlandırılır. Melazma gelişme riski de genetik yatkınlıkla ilişkilidir.

Melazma neden olur?

Melazmanın kesin nedeni bilinmemektedir, ancak östrojen seviyesindeki artışın melanositleri (alt epidermisteki pigmentli hücreler) uyardığı ve bunun da deride melanin birikmesine neden olduğu düşünülmektedir.

Melazma, altta yatan bir hormonal etkiden kaynaklansa da güneşe maruz kalma ile şiddetlenebilir, bu da melanositleri daha fazla uyararak pigmentasyonun koyulaşmasına ve çapının artmasına neden olur.

 

Melazma Tedavileri

Melazma’lı çoğu hasta için pigmentasyon, epidermal-dermal bileşkede ve bu nedenle cilt yüzeyinin derinliklerinde yer alır. Bu tip pigmentasyonun tedavisi, klinik tedavilerin yanı sıra sürekli evde özenli bakım gerektirir.

Daha fazla pigmentasyon riskini en aza indirmek için Melazma gelişimi ile ilişkili potansiyel tetikleyicileri belirlemek önemlidir.

Medikal Cilt Bakımı

Melazma’nın güneşe maruz kalma ile kararma potansiyeline sahip olduğunun gayet iyi farkında olduğumuz için, çinko bazlı bir güneş korumasından oluşan günlük bir rutine girmek önemlidir . Çinko, hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı fiziksel bir bariyer sağlar ve bu nedenle diğer jenerik güneş kremlerinden daha uzun süreli güneş koruması sunar.