Sülük Tedavisi

Tıbbi sülüklerin birincil sağlık yararları, bu kesilerden konağın vücuduna salınan hirudin adı verilen bir antikoagülana bağlanabilir. Kesikler ters çevrilmiş bir Y’ye benzeyen bir iz bırakır. Sülükler cildi deldikten sonra kanı emer ve anestezik maddelerle birlikte hirudin enjekte eder. Konakçının vücuduna salınan bu bileşikler, kişiye sayısız sağlık yararı sağlar.

Sülük tedavisinin diğer bazı faydaları, cilt ve saç sağlığının iyileştirilmesini içerir. Ayrıca varis ve ülser tedavisinde de kullanılır. Şeker hastalığına bağlı komplikasyonlar nedeniyle uzuv kesilme riski olan kişiler de Sülük tedavisinden faydalanabilir. Kalp hastalığı ya da estetik operasyon sonrası yumuşak doku kaybı yaşayan hastalar da bu tedaviden fayda görebilir.

SÜLÜK TEDAVİSİ NASIL ÇALIŞIR?

Sülük tedavisi şu şekilde çalışır:

Tıbbi sülüklerin 3 çenesi ve küçük diş sıraları vardır. Bu dişler hastaların derisini delerken kanlarında bulunan antikoagülanlar sülüklerin salyaları aracılığıyla hastanın vücuduna girer.

Tıbbi sülüklerin her seansta yaklaşık 20 ila 45 dakika kişiden kan almasına izin verilir. Bu, 15 mililitreye kadar çıkabilen çok küçük bir kan miktarına eşittir.