Terleme Botoksu

Aşırı terleme birçok insan için kişisel konfor ve hijyen açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Öncelikle, ‚Aşırı terleme nedir, nasıl gerçekleşir, nedenleri nelerdir?‘ tüm bunlara bir göz atalım.

Terleme Nedenleri ve Çeşitleri

Terleme, vücut ısısının ve sıvı-elektrolit dengesinin kontrolü için gerekli olan fizyolojik, yani normal bir olaydır. 1ml/m2/dk hızındaki terleme normal olarak kabul edilir. Aşırı terleme durumunda bu rakam 30 kat artabilir. Örneğin vücut sıcaklığı arttığında, sempatik sinir sistemi vasıtası ile ter bezleri aktifleşir. Bu sayede terleme ile derideki sıcaklık, cilt yüzeyinde oluşan buharlaşma nedeni ile azalır. Ancak bazı insanlarda fizyolojik terlemenin ötesinde aşırı terleme görülebilir.

Aşırı terleme sadece koltuk altları, yüz, saçlı deri veya el ve ayaklarda olabileceği gibi tüm vücutta da olabilir. Koltuk altı, yüz, saçlı deri, el ve ayakları ilgilendiren bölgesel aşırı terleme ergenlik döneminde başlayan ileri yaşlarda nispeten azalsa da hayat boyu devam edebilen bir durumdur. Toplumda görülme sıklığı %4 civarında olmakla beraber ailesel geçiş sıktır. Mevsim veya aktiviteden bağımsız sürekli olabilse de yaz aylarında veya fiziksel aktiviteye bağlı olarak terleme miktarında ciddi artış görülür. Temel neden sempatik sinir sisteminin doğru çalışmamasıdır.

Bölgesel olmayan, tüm vücutta görülen aşırı terlemenin nedenleri ise biraz daha farklıdır. En sık nedenler sırası ile fiziksel aktivite, yüksek hava sıcaklığı, stres, ateşli hastalıklar, menopoz, obezite, bazı ilaçlar, şeker hastalığı, çeşitli hormon hastalıkları (tiroid, böbrek üstü bezi vb. gibi) ve bazı kanser türleridir.

Aşırı Terleme ve Sosyal Sorunlar

Aşırı terleyen insanların en sık karşılaştığı sorunların başında kıyafet seçimi ve ter kokusu problemleri yer almaktadır. Özellikle gri tonlu kıyafetler terlemeyi çok belli ettikleri için tercih edilmeleri oldukça zordur. Ayrıca ter kokusu nedeni ile sosyal sorunlar da yaşanabilir. Aşırı el terlemesi olan insanlar diğer insanlar ile tokalaşmadan önce ellerini kurulama ihtiyacı hissederler. Bu ve benzeri sosyal sorunlar, stres etkisi ile kişideki aşırı terlemeyi daha da arttırarak kısır bir döngü oluşmasına neden olur.

terleme botoksu 2Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı terlemenin tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle altta yatan nedenlerin araştırılması gerekir. Tüm vücutta görülen aşırı terlemenin yukarıda saydığımız gibi veya birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler tedavi edildiği takdirde aşırı terleme de düzelecektir. Sempatik sinir sisteminin doğru çalışmamasından ötürü oluşan bölgesel aşırı terlemenin tedavisinde ise ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere çeşitli yöntemler vardır. Ameliyatsız yöntemlerin en sık tercih edileni, botulinum toksin uygulamalarıdır. Koltuk altı, el ve ayaklar, hatta saçlı deride botoks (botox) ile aşırı terleme tedavisi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Botoks, sempatik sinirlerin ter bezlerini uyarmasını engelleyerek etki gösterir. Etki süresi 4-6 ay civarındadır.

Botoks ile terleme tedavisi, aşırı terlemesi olmayan ancak az miktarda koltuk altı terlemesi gibi bölgesel terlemeden rahatsız olan kişiler için de uygundur. Bu bölgedeki ter bezlerinin aktivitesinin azaltılması veya durdurulması, kişinin genel sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaratmaz. Aksine, sosyal ve psikolojik açıdan olumlu etkileri vardır. İlkbaharda yapılacak tek uygulama, son bahara kadar sürecek etkisiyle kişinin tüm yazı rahat geçirmesini sağlayacaktır.

Botoks ile koltuk altı terleme tedavisi oldukça konforlu ve kısa bir işlemdir. Terleme haritası net olmayan hastalarda iyot-nişasta testi ile fazla terleyen bölgeler işaretlenir. Daha sonra ilgili alana uyuşturucu krem sürülüp beklenir. Takibinde 10 dakikalık bir işlem ile sizi 4-6 ay konfora kavuşturacak botoks uygulaması yapılır. İşlemden sonra, 2 hafta süre ile sıcak sudan uzak durmanız, ılık su ile banyo yapmanız yeterlidir. El ve ayak bölgeleri çok hassas olduğu için bu bölgelerin uyuşturulmasında kremler değil lokal anestezi ile bloklar tercih edilmektedir.

Botoksun yanı sıra, ameliyat yöntemi ile bölgesel terlemelerin tedavisi de mümkündür. İlgili sempatik sinirlerin kesilmesi ile aşırı terlemenin kalıcı olarak önüne geçilmiş olur. Ancak bu sinirler kesilirken oluşabilecek yüksek risklerden ötürü günümüzde bu teknik pek tercih edilmemektedir.  Bunun yerine, direkt ter bezlerine cerrahi müdahale ile deri altından yapılan lazer uygulaması ile kalıcı tedavi daha çok tercih edilmektedir.

Terleme Tedavisi Fiyatları

İlgili yasal mevzuatlar nedeniyle terleme tedavisi fiyatları konusunda web sitemizde bilgi paylaşmamız mümkün değildir. Botoks ile terleme tedavisi fiyatları, yapılacak bölge ve uygulanacak doz miktarına göre değişebilmektedir. Öte yandan ücretlendirme aynı miktar iş yapılacak tüm hastalarımız için aynı ücret geçerli olacak şekilde uygulanmaktadır. Aksi halde daha fazla ödeyenler kendilerini kötü hissedebilir ve bu tutum etik olmaz. Bu sayede normal enflasyon koşulları içerisinde sizden sonra gelen hiç kimsenin aynı miktar iş için sizden daha az ödemeyeceğine emin olabilirsiniz. Terleme tedavisi ve tedavi fiyatları dâhil olmak üzere bu konuda bilgi ve randevu almak için bizimle ‚den direkt  iletişime geçebilirsiniz.