Göz Çevresi Kırışıklık Tedavisi

Göz çevresinin cildi neden kırışır?

Gözler yüzün en önemli bölgelerindendir. Göz çevresinin cildi, vücudun en ince ve en az kollajene sahip yapısıdır. Göz çevresi, cilt yapısının ince olması ve sürekli hareket halinde olması nedeniyle kırışmaya en erken başlayan bölgelerdendir. Göz çevresi kırışıklığı genellikle alt göz kapağına yakın bölgede gülerken ortaya çıkar. Gülerken ortaya çıkan kırışıklıklar bazı kişilerde ince çizgiler halindeyken bazılarında derin çizgiler olarak belirebilir. Bir kişide gülmediği halde göz çevresinde çizgiler belirmişse, bu durum o bölgenin derisinin yaşlandığı anlamına gelir. Göz çevresi kırışıklığı güneş hasarına bağlı olarak genç insanlarda bile görülebilir. Bu tür kişilerde gülerken çizgiler daha da belirgin hale gelmektedir.

Göz çevresi kırışıklığı kimlerde görülür?

Kazayağı çizgileri genel olarak açık tenli, açık renkli veya kızıl saçlı kişilerde erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Alt göz kapağında ortaya çıkan çizgiler alt kapaktaki kasların fazla çalışmasıyla ilgilidir. Renkli gözlere sahip olanlar güneşe hassas oldukları için daha fazla göz kısma hareketi yaparlar. Koyu ciltli kişilerin derisi özellikle yağlı cilde sahipse daha dayanıklıdır. Göz çevresi kırışıklıkları güneş ışığına, cilt kuruluğuna veya sigaraya bağlı da gelişebilir. İnce cilt yapısına sahip olanlarda erken yaşlardan itibaren ince çizgiler belirmeye başlar. Kalın cilde sahip olanlarda kırışıklıklar derin ve belirgindir. Kırışıklıkların genişliği göz etrafı kasının çapına bağlıdır. Bazı kişilerde yanağa kadar inen kırışıklıklar olabilir.

Göz çevresi kırışıklığı tedavisinde etkili yöntemler nelerdir?

Göz çevresi kırışıklıklarını gidermek için en etkili yöntem botoks uygulamalarıdır. Mimiğe bağlı meydana gelen çizgiler, botoks yapılmasından 4-7 gün sonra hemen geriler. Göz aralığı açılır, kaşta yükselme meydana gelir ve kişide genç görünüm elde edilir. Göz derisi yaşlı ise botox yanı sıra cildi yenileyen yöntemler yapılması tedavinin daha etkili ve kalıcı olmasını sağlar. Botoks göz çevresinde 3-5 ay süresince etkili olur. Göz çevresine yapılan botoks kaşı kaldırır. Bu yöntem yaşla birlikte inen kaşları kaldırarak yüze dinamik ifade kazandırmada çok etkili olur. Korkulduğu şekilde aşırı kaş kalkması göz çevresi botoksunda olmaz. Bu yan etki kaş arası ve alın botoksunda gerçekleşir. Önlemini alarak bu olası yan etkiden kolayca korunulabilir.

Göz çevresi kırışıklıklarında botoks yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Göz altı torbası olanlarda, yüzü aşırı mimikli olanlarda botoks tedavisi daha dikkatli yapılmalıdır. Botoksun kas hareketini azaltmasına bağlı olarak gözaltı torbalarında artış görülebilir. Yüz mimikleri fazla olanlarda botoks yapılmayan bölgelerde mimik artışı görülebilir. Göz çevresi botoksunda elmacık kemikleri belirgin olan kişilerde yanaklar daha da belirginleşebilir. Bu yüzden yanaklı kişilerde botoks daha düşük dozlarda uygulanır. Bu yan etki elmacık kemiği olmayanlarda avantaja dönüştürülebilir. Yanak yapısını belirginleştirerek yüze sağlıklı görünüm kazandırabilir.

Göz çevresi kırışıklıklarında botoks dışındaki yöntemler nelerdir?

Göz çevresi derisini geçleştirmek, kırışıklık ve sarkmaları gidermek için cilt yenileyen cihazlardan fraksiyonel lazerler, radyofrekans, fraksiyonel radyofrekans en uygun seçimlerdir. Ayrıca mezolift ve PRP’de cilt yenilemede oldukça etkili yöntemlerdir. Bu yöntemler botoksla ve ya botoks olmadan kullanılabilir. Başlangıç olarak fraksiyonel cihazlar veya radyofrekans tercih edilebilir. Eğer yanıt yetersizse veya göz çevresinin cildi çok yaşlı ise PRP veya mezoliftle birlikte uygulamak çok daha iyi sonuç verecektir. Göz altındaki derinin toparlaması, kırışıklıkların azalması ve göz altı morluğu için dolgu enjeksiyonları çok iyi sonuç verir. Bu bölgenin göze yakın olması sebebiyle dolgu işlemleri tecrübeli hekimlerce uygulanmalıdır.

Not: Bu web sitesindeki Tüm bilgilendirme ve materyaller Herhangi bir hastalığa teşhis veya tedavi etmek için tasarlanmamıştır,
Profosyonel Tıbbi Tavsiye İçin Kaynak Olarak Kullanılmamalıdır. Bu Sitedeki Bilgiler Sağlık Bakanlığı Tarfından Değerlendirilmemiştir.