Çatlak Tedavisi

Cilt çatlakları özellikle kadınlarda görülmekle birlikte, ergenlik döneminde hızlı kilo alıp verme durumlarında ve gebelik döneminde gözlenen bir cilt sorunudur.

Genetik, hormonal ve mekanik gerilme gibi nedenlerin yanı sıra, kilo alıp verme gibi durumlarda cilt küçük gerilimlerden bile etkilenip çatlak oluşabilmektedir. İlk oluştukları anda görülen pembe veya mor rengi, daha sonra gri renge dönüşerek daha az görünür hale gelmektedir. Kalça, basen, karın ve meme bölgelerinde cilt altı yağ dokusu fazla olduğu için, en çok bu bölgelerde çatlak oluşmaktadır.

Tedavisi

Tedavi yöntemi olarak lazer uygulamalarında, gerekli görülmesi durumunda yoğunluk ve derinlik ayarlamaları ile beraber seans sayısına göre çatlakların görülme oranında değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle tedavi için Karbondioksit Fraksiyonel lazerin tercih edildiği çatlakların erken evrede gelişenleri, henüz doku hücrelerinin tamamı yok olmadığı ve doku kendi kendini yenileyebildiği için daha hızlı sonuca ulaşılabilmektedir.

Uygulama, çatlakların mor ve pembe görünümünde olduğu evrede tercih edilmekle birlikte, lazer uzman doktor tarafından gerekli görülen yoğunluk ve derinlikte ayarlandığı için başarı oranı da artmaktadır. Cilt çatlakları tedavisinde ortalama 1-3 seans arasında Fraksiyonel lazer uygulanmakta olup seans sayısı ihtiyaca göre arttırılabilmektedir.

 

Not: Bu web sitesindeki Tüm bilgilendirme ve materyaller Herhangi bir hastalığa teşhis veya tedavi etmek için tasarlanmamıştır,
Profosyonel Tıbbi Tavsiye İçin Kaynak Olarak Kullanılmamalıdır. Bu Sitedeki Bilgiler Sağlık Bakanlığı Tarfından Değerlendirilmemiştir.