Botox

Kırışıklıklar nasıl oluşur?
Yüzümüzde mimiklerimizi hareket ettirdiğimizde yani güldüğümüzde, kızdığımızda veya şaşırdığımızda cilt altındaki kaslar hareket eder. Bu kaslar üzerlerindeki deriye bağlıdır. Bu hareketlerin sürekli tekrarlanmaları ile zamanla yüzümüzde kırışıklıklar oluşur. Kişinin mimiklerini kullanma sıklığı, güneşe maruz kaldığı süre, cilt ve kas yapısı, yaş ve cinsiyet bu kırışıklıkların oluşumunda belirleyici etkenlerdir.

Botox nedir?
Botoks, ClostridumBotulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış proteindir. Botoksuygulaması zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları, çizgileri azaltan basit, cerrahi olmayan bir uygulamadır. Dinamik kırışıklıklara yol açan kasları geçici süre ile gevşeterek etkisini gösterir. Kırışıklığa yol açan kaslara ince uçlu enjektörler ile çok düşük dozlarda uygulanır. Yaklaşık 10 dk‚lık bir uygulama ile kırışıklıklara yol açan deriye bağlı olan kasları 4 ay kadar gevşetir. 3 gün içerisinde etkili olmaya başlar ve son halini alması  10 günü bulur. Botoksun etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır, vücut içerisinde dolaşmaz. Basit, hızlı ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir uygulama olduğu için, uygulama sonrası ve sosyal yaşam etkilenmez.

Botox hangi bölgelere uygulanır?
Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarı çizgileri botoks tedavisine son derece iyi cevap vermektedir. Bunun dışında üst dudak ve boyun çizgileri tedavi edilebilir. Ayrıca el,ayak ve koltukaltı bölgelerinde terleme tedavisinde botoks kullanılmaktadır.

Botox sizin için uygun mudur?
Kırışıklığı olan herkese uygulanabilir. Ancak hamile ve emziren kadınlara uygulanmaz. Görünüşüne önem veren binlerce kadın ve erkek Botoksun faydalarını keşfetti. Sadece sanatçılar, politikacılar, modeller değil, öğretmenler, anneler ve iş dünyasından ve hayatın her alanından insanlar da artık Botoks uygulatıyor.

Botoksu kim uygulamalı?
Botoks uygulaması sonucu elde edilecek etki enjeksiyon yapılan bölgeye ve ilaç miktarına bağlıdır. İlacın özellikleri uygulama yöntemleri ve uygulamayı yapan kişinin tecrübesi başarıyı etkileyen en önemli faktörlerdir. Botoksyüz mimik kaslarını ve yüz anatomisini bilen dermatolog veya plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde göz kapağının düşmesi gibi istenmeyen yan etkiler oluşabilir.

Uygulama nasıl olur?
En iyi sonucu alabilmek için enjeksiyon yapılacak bölge tespit edilir. Anestezi gerektirmeyen bir uygulamadır. Hassasiyete göre belki anestetik bir krem veya buz kompresi uygulanabilir. Sulandırılmış ilacın çok az bir kısmı uygulanacak bölgeye uygun dozlarda enjeksiyonla tatbik edilir. Bu işlem esnasında kişi dik bir pozisyonda otururken hızlı bir şekilde uygulanır. Uygulama süresi yaklaşık 10 dakikadır ve uygulama sonrası kişi normal aktivitesine hemen geri dönebilir. Tedaviden sonra 4 saat yatmamak ve ağır egzersiz yapmamak ilacın enjekte edildiği yerde kalmasını sağlamak açısından önemlidir. Ayrıca bu süre boyunca ilacın enjekte edildiği bölgeye masaj yapılmamalı, ovuşturulmamalı ve makyaj yapılmamalıdır.

Botox’un etkisi ne kadar sürer?
Botox’un etkisi 4 aya kadar sürmektedir.

Yan etkisi var mıdır?
Bilinçli ve tecrübeli ellerde yan etkisi çok azdır. Çok nadir olarak, baş ağrısı veya yanlış yere uygulama sonucu geçici göz kapağı düşüklüğü görülür. Enjeksiyon alanında nadiren hafif kızarıklık görülebilir, makyajla kolayca kapatılabilir.

Botox uygulamaları ağrılı mıdır?
Çok az ve kısa süreli batma hissi duyulur, birçok kişi bunu sinek ısırığına benzetir. En çok 10 dakika süren bir işlemdir. Ağrı hissini azaltmak için işlem öncesi soğuk uygulaması yapılır. Uygulama sırasında hissedilen ağrı, kişiye göre değişir, ancak tedaviden hemen sonra hiçbir acı hissi kalmaz.

Uygulamaya devam etmezsem kırışıklıklarım daha kötüye gider mi?
Hayır. Kırışıklıklarınız 4 ay sonra yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner.

Botox nerelere uygulanabilir?
Kliniğimizde Botoks alın, kaş arası, göz kenarı kırışıklıklarının yanı sıra, yüzün alt bölümünde, boyun, ağız köşeleri ve üst dudak kırışıklıklarında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra el, ayak ve koltukaltı için bölgesel terleme tedavisinde kullanılmaktadır.

Not: Bu web sitesindeki Tüm bilgilendirme ve materyaller Herhangi bir hastalığa teşhis veya tedavi etmek için tasarlanmamıştır,
Profesyonel Tıbbi Tavsiye İçin Kaynak Olarak Kullanılmamalıdır. Bu Sitedeki Bilgiler Sağlık Bakanlığı Tarafından Değerlendirilmemiştir.